Věděli jste, že je to po alergii druhé nejčastější onemocnění u dětí? Rodiče se však za něj většinou stydí a neřeší ho. Přečtěte si šest nejčastějších otázek a odpovědí, které vám pomohou zorientovat se v tomto tématu.
- Může za to výchova?
V žádném případě není noční pomočování problémem výchovy. Dítě to nedělá schválně, nechce rozzlobit rodiče. Vždyť představte si, jaký je to asi pocit vzbudit se v mokré posteli… Kromě toho ve hře může být také genetická predispozice. Pokud se noční pomočování objevilo alespoň u jednoho z rodičů, je vyšší pravděpodobnost, že se vyskytne také u dítěte. - Je dítě jen líné jít v noci na toaletu?
Důvodem nočního pomočování není ani lenost, může za to spíše nedostatečná tvorba vazopresinu, což je regulační látka, která řídí tvorbu moči. „V noci se jí tvoří více, a tím se paradoxně zmenší objem vyprodukované moči. Močový měchýř se naplňuje pomaleji a nemusí se v noci vyprázdnit. U dětí s nočním se však vytvoří v noci hodně moči a močový měchýř se přeplní. Dítě není schopno rozpoznat signály přeplněného močového měchýře a probudit se na močení. Výsledkem je, že se vymočí do postele během spánku, přičemž tomu není schopno zabránit vlastní vůlí,“ vysvětluje příčiny vzniku primární noční enurézy dětská nefroložka Andrea Černianska z 1. dětské kliniky DFNsP v Bratislavě. - Může být důvodem špatná rodinná situace?
Stresující faktory mohou být spouštěčem nočního pomočování, takže i nepříznivé rodinné prostředí může napomoci ke vzniku tohoto problému. Není to však pravidlem, protože noční pomočování se týká nejednou i těch, kdo prožívají šťastné dětství. - Třeba svého prcka v noci alespoň dvakrát vzbudit, aby šel na toaletu?
To není zrovna nejlepší nápad. Dítěti nepomůžete, spíše naopak, jeho stav se díky tomu může zhoršit. Přerušíte tak některou z fází spánku, čímž mu způsobíte zbytečný stres. Kvůli tomu pak může být přes den unaveno a nesoustředěno. - Máme dát dítěti rázně najevo, že se to nesmí opakovat?
Takové řešení také velmi nedoporučujeme. Můžete tím dítěti způsobit ještě větší stresy a tím problém prohloubit. Samozřejmě je třeba mu vysvětlit, že by se to vícekrát nemělo opakovat, ale nebuďte na něj přísní, zvolte raději příjemnější tón. Na druhé straně ani zlehčování není nejlepší cestou, tento problém je třeba brát vážně. Poproste svého prcka, ať vám pomůže s převlečením peřiny. Pokud další noc zvládne se suchým ložním prádlem, pochvalte ho. - Vyroste z toho samy?
Podle odborníků se noční pomočování spontánně vyléčí pouze u 1 až 2 dětí z 10, které mají tento problém. Dokonce 2 % případů trápí tento problém i v dospělosti. To je důvod, proč není třeba s návštěvou pediatra váhat ani chvíli. Jinak se může kvůli traumatu poškodit psychika vašeho dítěte a může mít problémy celý život. Lékař vám pak určí, jestli je třeba navštívit dětského nefrologa nebo psychologa.