Děti se dokážou obejít bez plenek iv kojeneckém věku. Poradíme vám, jak na to.
Průkopnicí takzvané bezplenkové metody je absolventka Torontské univerzity a poradkyně v oblasti rodičovství Ingrid Bauerová, která ji úspěšně aplikovala na svých dvou dětech. Podařilo se jí dosáhnout, že se začali ptát na velkou i malou potřebu mnohem dříve, než se naučili mluvit.
Čtěte také:
5 tipů, jak naučit děti pravidelně pít
Čtěte také:
Noční pomočování: Problém, o kterém se nemluví
Čtěte také:
Na pláži se stává ledacos. Chlapci se v koleni vylíhl mořský hlemýžď
Čtěte také:
Kos
Podle Bauerové se nejedná o žádný zázrak. Třeba jen citlivě vnímat signály miminka, všímat si, jak dává přirozeným způsobem najevo, když si potřebuje ulevit. Ženy, které žijí v chudých zemích třetího světa a nemají peníze na plenky, to prý dělají v kontaktu s novorozenci běžně.
Tajuplné signály
Například matky v Keni by vám řekly, že prostě vycítí, kdy potřebuje miminko čůrat. Matky z Indie zase vědí, že dítě je třeba dát vymočit po probuzení a asi patnáct minut po kojení. Číňanky komunikují s miminkem určitým zvukovým signálem, když vykonává malou nebo velkou potřebu. Dítě si postupně tento zvuk zapamatuje a později jej začne samo používat, když se potřebuje zeptat.
Bezplenková metoda je především o citlivé komunikaci mezi matkou a novorozencem ao ženské intuici. Propojení mezi matkou a dítětem je po porodu velmi silné, většina maminek bez problémů vycítí, co si je miminko přeje. Právě proto je dobré začít s nácvikem bezplenkové metody krátce po návratu z porodnice, nejpozději ve třetím nebo čtvrtém měsíci života děťátka.
Jak na to
Matka si všímá signálů, které dítě vysílá při čurání a kakání. Možná se přitom vrtí, mrnčí, pláče, kope nožičkami, přestane se soustředit během kojení, cucá si paleček nebo pěstičku. Když maminka postřehne, že se miminko chystá na potřebu, chytí dítě do polohy vajíčka (rukama uchopí paže a nožičky miminka, hlavičku a záda opře o své břicho) a nechá ho vyčůrat nebo vykakat nad umyvadlem nebo toaletou.
Velmi malá miminka se nedoporučuje nechat sedět na nočníku, příliš by se tím zatěžovala je ještě křehká páteř. Při provádění potřeby je vhodné upozornit dítě pouhým zvukovým signálem, že se něco děje. Miminko si zvuk zapamatuje a postupně jím samo začne upozorňovat matku, že potřebuje jít na toaletu.