Pásavka bramborová klade vajíčka

- Komerční sdělení -brilantní

Předpokládané vyšší srážky nebyly ai v tomto týdnu jsou a budou pouze lokální bouře. Stále trvají padlí podmínky, a proto tyto významné nemoci není třeba podceňovat. Rovněž se daří i škůdcům.

Let obaleče jablečného byl sice zpomalen, ale teplo vyhovuje i jemu a také kladení vajíček a jejich vývoji na housenky. Proto uveřejňujeme orientační tabulku vhodných termínů pro ošetřování proti první generaci tohoto škůdce.

Čtěte také:

Jak na grilování nepohořet

Čtěte také:

Kapesné pro děti: Kolik a kdy?

Čtěte také:

Dětské koktejly pro každou příležitost

Čtěte také:

Šest rad, jak vybrat pro dítě první pero

Čtěte také:

Jak vybrat nejlepší produkt přes internet

Čtěte také:

Jak poznat luxusní hodinky

Čtěte také:

Kde všude hledat pracovní příležitosti

Ošetřuje se buď v 1. termínu proti nakladeným vajíčkům přípravky na bázi inhibitorů tvorby chitinu – Dimilin 48 SC, Integro, Match 050 EC, Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC, nebo ve 2. termínu proti vylíhnutým housenkám 5 EC, Calypso 480 EC, Ceon 5 CS, Cyprin 10 EC, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Karate Zeon 050 CS, Karate se Zeon technologií 5 CS, Lambdol, Mavrik 2 F, Mospilan 20 SP, Nurelle D, Nurelle Max, Reldan 40 EC, Spintor, Steward, Talstar 10 EC, Trebon 30 EC, Trebon 10 F, Vaztak 10 EC a Vaztak 10 SC.

Třetí skupinou účinných biologických přípravků je Biobit XL, který se aplikuje na začátku líhnutí housenek, což je asi tři dny po 1. termínu.

U jádrovin je důležité ošetřování proti roztočům, zejména v sadech se škodami z uplynulých let. Přípravky proti obalovači jablečnému jsou dostatečně zasaženy i podkopáčky, u hrušek mery. Jabloně je stále třeba v 10- až 12denních intervalech ošetřovat proti padlí. Proti chrastavitosti má ošetřování význam pouze v oblastech se srážkami, přičemž postačují kontaktní přípravky a 14denní interval ošetření.

Vyšší teploty umožňují i ​​kladení vajíček mandelinky bramborové. Účinné je časné ošetření proti mladým larvám přípravky Match 050 EC, Nomolt 15 SC, Novodor FC a Rimon 10 EC.

V případě správně provedeného ošetření není nutný opakovaný zásah. V pozdějším vývojovém stadiu jsou přípravky již neúčinné. Naopak mohou být použity přípravky, které se aplikují v období maximálního líhnutí, kdy první larvy dosáhly druhého až třetího vývojového stupně. Sem patří: Acord, Actara 25 WG, Alfalam 100 EC, Biscaya 240 OD, Calypso 480 SC, Cyprin 10 EC, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, Fury 10 EW, In-Sek, Karate Zeon 5 Zeon 050 CS, Karate se Zeon technologií 5 CS, Lambdol, Mavrik 2 F, Mospilan 20 SP, Nurelle D, Nurelle Max, Proteus 110 OD, Spintor a kromě raných brambor i Vaztak 10 EC a Vaztak 10. V mnoha případech .

Vzhledem k možným vysokým teplotám upozorňujeme, že účinné látky, patřící mezi pyretroidy, mají sníženou účinnost již při teplotách nad 23 °C. Povoleny jsou buď samostatně, nebo v kombinaci s jinou účinnou látkou.

Upozorňujeme také na jedovatost některých přípravků pro včely, proto je třeba brát v úvahu i kvetoucí plevele.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora