Jak vysoké kapesné dávat dětem? Je vůbec potřeba, když jim rodiče stejně pořídí, co potřebují?
Kapesné je nejlepší začít dávat asi dvanáctiletým školákům, radí Peter Kalčevský z neziskové vzdělávací organizace Junior Achievement Slovensko (JASR), která se věnuje podnikatelskému vzdělávání na Slovensku.
Čtěte také:
Jak na grilování nepohořet
Čtěte také:
Pásavka bramborová klade vajíčka
Čtěte také:
Dětské koktejly pro každou příležitost
Čtěte také:
Šest rad, jak vybrat pro dítě první pero
Čtěte také:
Jak vybrat nejlepší produkt přes internet
Čtěte také:
Jak poznat luxusní hodinky
Čtěte také:
Kde všude hledat pracovní příležitosti
Právě v šesté až sedmé třídě si dítě podle něj začne uvědomovat hodnotu peněz a své potřeby. Mladší děti kapesné nepotřebují, pokud to nevyžaduje speciální situace. „Neměla by to však být nějaká vysoká částka,“ dodal Kalčevský.
Kolik je optimum?
Výše kapesného je individuální, závisí na regionu, na situaci v rodině, ale i na tom, zda dítě jede na výlet, nebo peníze od rodičů dostává například za odměnu. „U dětí kolem 12 let bych doporučoval kapesné v rozmezí pěti až deseti eur na dva týdny až měsíc, které by mělo pokrýt jeho potřeby. Všechno ostatní mu zajistí rodiče,“ radí programový manažer projektu JASR Více než peníze.
Dítěti je třeba podle něj říci, na co by je mělo utratit. „Mělo by vědět, že pokud si za kapesné koupí věc, kterou nepotřebuje, nebude mít peníze na věc, kterou bude potřebovat,“ zdůraznil.
Rizika a výhody peněz na účtu
U starších dětí mohou mít rodiče lépe pod kontrolou, na co a kolik jejich děti utrácejí, když jim otevřou účet v bance. „U dětských účtů si rodič může nastavit limity,“ říká Kalčevský.
I když většina bank umožňuje mít platební kartu již osmiletým dětem, podle odborníka je vhodné otevřít účet dětem v posledním ročníku základní školy nebo na střední škole. Rizikem platební karty podle něj je, že školák peníze nevidí, jelikož je nemá v ruce, a tak může utratit víc.