Jak na grilování nepohořet

- Komerční sdělení -brilantní

Také nedokážete odolat vůni kouře a grilování? Léto je k odpočinku při voňavém jídle připraveném nad pahřebou jako stvořené. Ať už se vypravíte do lesa, městského parku, nebo se rozložíte na svém dvoře, všude si můžete vychutnat jedinečnou atmosféru. Poradíme vám, jak vše zvládnout bez zbytečného stresu.

S nabídkou levných grilů jako by se v posledních letech roztrhl pytel, takže o přenosné grily do přírody či na zahradu není nouze. Většina z nich má mnoho společného – lehkou, nepříliš stabilní konstrukci, provedení z tenkého plechu a smaltovaný povrch topeniště. V takovém případě lze počítat s životností na dvě až tři sezóny.

Čtěte také:

Pásavka bramborová klade vajíčka

Čtěte také:

Kapesné pro děti: Kolik a kdy?

Čtěte také:

Dětské koktejly pro každou příležitost

Čtěte také:

Šest rad, jak vybrat pro dítě první pero

Čtěte také:

Jak vybrat nejlepší produkt přes internet

Čtěte také:

Jak poznat luxusní hodinky

Čtěte také:

Kde všude hledat pracovní příležitosti

Pokud jste se rozhodli pro koupi litinového grilu, vzdali jste se sice jednoduché mobility, takový gril však snese téměř cokoli s výjimkou nárazů, při kterých se křehký materiál láme. Litinové grily jsou sice těžké, většinou až příliš malé a špatně se čistí, k posezení na zahradě však stačí.

Za dostupnou cenu
Není však nezbytné, abyste investovali více, než je třeba. Ve specializovaných prodejnách jsou v nabídce za dostupný peníz i samostatné rošty na grilování, které jsou shodné s těmi z plechových grilů. Stačí je položit na dvě šamotové cihly nebo kameny a máte gril, kdekoli se vám zlíbí.

Jedinou nevýhodou je, že se budete muset více ohýbat v kříži. Pokud se příležitost na grilování objeví jen zřídkakdy, nejlepší volbou bude jednorázový gril. Sestává z dřevěného uhlí uzavřeného v tenké hliníkové nádobě zakryté ocelovým pletivem.

Horká pahřeba bez námahy
V hobby marketech či na čerpacích stanicích naleznete v nabídce kapsy s dřevěným uhlím nebo briketami.

Čtěte také:

Jak co nejvýhodněji nakoupit přes internet

Čtěte také:

Tipy na nábytek, který doma náramně oceníte

Čtěte také:

Cyklo oblečení vám na kole zajistí pohodlí, teplo, ochranu i odvod potu

Čtěte také:

Deprese jako nemoc

Čtěte také:

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Čtěte také:

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Dřevěné uhlí je lehounké, dobře se zapaluje a nemají s ním problémy ani začátečníci. Existuje několik způsobů, jak ho bez starostí přimět doutnat. Nejjednodušší je speciální olej na podpalování. Polé uhlíky zapálíte a když olej vyhoří, zůstane pouze horké ohniště, nad kterým můžete grilovat.

Levnější alternativou je založit malý ohník z třísek z měkkého dřeva a ty postupně zakládat dřevěným uhlím. Když se na uhlících začnou objevovat bílé hrany, můžete začít rozhrabávat.

Pokud se však stalo grilování vaším pravidelným koníčkem, z kouřovodové trouby si můžete vyhotovit startovací komín, se kterým půjde všechno jako po másle. Do trouby se sítem ve spodní části vsypete uhlí, položíte ji nad hořící noviny či pevný žhář a komínový tah zajistí, že uhlíky začnou doutnat. Pak je už jen stačí vysypat do topeniště. Stejný systém používají dražší značkové grily.

Brikety z dřevěného uhlí poslouží tehdy, očekáváte-li dlouhotrvající grilovačku. Pokud máte mnoho hostů, nebo vyměníte levné uzeniny za kuřata v celku, nebo steaky, bez briket se neobejdete. Jejich zapalování je podstatně zdlouhavější, než je tomu u dřevěného uhlí. Buď sáhnete po žhářovi, nebo si budete muset naložit dostatečně velký ohník, aby chytili. Pokud jste to nikdy nedělali a chcete se vyhnout trapasu, kupte si raději uhlí a brikety naložte až na něj.

Pokud grilujete doma a máte přístup k měkkému palivovému dřevu – například smrkovému – koupě dřevěného uhlí jsou zbytečně vyhozeny peníze. Pokud do grilu naložíte naštípané třísky o tloušťce 1 – 3 centimetry, po půl hodince hoření můžete začít s grilováním. Dřevoplyn vyhoří a zůstanou pouze černé, doutnající uhlíky. Plechový gril to snese, i když barevný nástřik se z něj po pár sezeních oloupe.

Vše pod kontrolou
Rozpálený gril je základem úspěchu, planoucí plameny jsou však silným nepřítelem. Ne že by uhlíky dokázaly z ničeho nic hořet dlouhým plamenem, ale tuky kapající do topeniště jsou novým vysokooktanovým palivem, které dokáže bez dozoru přeměnit šťavnatý kus marinované krkovičky na černý, nekonzumovatelný uhlík.

Chcete-li mít vše pod kontrolou, plastová láhev naplněná vodou s děrovaným uzávěrem je vhodným pomocníkem. Uhasíte jí každý plamínek, aniž byste se museli obávat toho, že obléváte i grilované pokrmy. Všechno byste si měli přichystat už předtím, než začnete. V terénu můžete improvizovat minerálkou, dírky do víčka vytvoříte čímkoli.

Bojíte se karcinogenů?
Dietologové nás straší, že grilování je nezdravé, protože tuky odkapávající na uhlíky hoří a když s kouřem unikají z topeniště, usazují se na pokrmech, které připravujeme. Bez ohledu na to, zda je to pravda, nebo ne, výrobci grilů zareagovali změnou nabídky. Do oběhu daly grily, které umožňují nepřímé grilování. Zatímco pahřeba se nachází po bocích, upravované pokrmy jsou mimo její dosah.

Toho však můžete dosáhnout na libovolném grilu, dokonce i na pahřebu, která zůstala po opékačce. Stačí, když pokrmy vložíte do jednorázové hliníkové misky a tu položíte na doutnající ohniště či rošt. Uvolňující se tuk zůstane uvnitř a v ohništi se karcinogeny nevytváří. Přijdete však o kus nepopsatelné vůně.

Nehaste, co vás nepálí
Voda sice dokáže ohniště v grilu přimět k okamžité poslušnosti, pokud však máte dostatek času pohlídat gril, než palivo vyhoří, pusťte se raději touto cestou. Levné plechové grily korodují rychleji, než bychom si přáli. Každá voda tekoucí do topeniště zkracuje výrazně jejich životnost. Proto uhlíky nehaste, není-li potřeba, a gril po použití schovávejte pod střechu.

Nezapomínejte na to nejdůležitější
Myslete na to, že v horkém parném počasí se bakterie a mikroby rozmnožují extrémní rychlostí. Uzeniny a maso, které ještě ráno vypadaly ke světu, mohou být po půl dni pobytu v teplém automobilu hazardem pro vaše zdraví. Salmonelóza či jiné onemocnění nejsou ničím nevídaným, obzvláště pokud tepelná úprava neproběhne tak, jak má. Přenosná chladnička je fajn, s trochou zodpovědnosti a taktizování se však obejdete i bez ní.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora