Vlasy se mění věkem i změnou ročních období, naučte se, jak o ně správně pečovat.
Tkáně našeho těla nezůstávají po celý život ve stejném stavu. A to se týká i vlasů. Takto se mění a přibývajícími léty.
Čtěte také:
Tři kožní problémy, které je nejlépe řešit v zimě
Čtěte také:
Do denimu se v zimě můžete obléct od hlavy k patě
Čtěte také:
Kabelky původně používali jen muži, ženy si je skrývaly pod sukně
Čtěte také:
Zimní módní trend nás dává do pozoru
Čtěte také:
Padání vlasů u žen - alopecie
Čtěte také:
Pusťte si jaro do bytu!
Čtěte také:
Dada plenky – kvalita za nízkou cenu pro každé miminko, batole i větší dítko
Ve dvacítce:
V tomto věku by měly být vlasy pevné a přirozeně lesklé, plné života. Pokud takové nejsou, může to znamenat, že organismu chybí dostatek železa, nebo je na vině nezdravá životospráva – ponocování, stres a špatné stravovací návyky.
Ve třicítce:
Obvykle přichází čas na mateřství as ním spojené hormonální změny, které mohou ovlivnit kvalitu vlasů. Některým ženám se jejich struktura po porodu změní natrvalo. Například, z rovných vlasů se stanou vlnité. Třeba se připravit na to, že pravděpodobně budete potřebovat jiné ošetřující a stylingové přípravky než prd těhotenstvím. V případě potřeby je dobré pomoci výživovými doplňky k posílení vlasů, vyzkoušet aktivátory růstu a masážní řidičky.
Ve čtyřicítce:
Pokud jste se dosud o vlasy dobře starali, nemáte se v tomto věku čeho obávat. Vybírejte si opravdu kvalitní šampony, zábaly a kondicionéry a starejte se o vlasovou pokožku, která by měla být čistá, bez lupů a dobře prokrvená. Občas si zajděte a masáž hlavy a intenzivní regenerační kúru do kadeřnictví.
V padesátce:
Většina žen potýká s klimakteriem, to však nemusí nutně znamenat zhoršenou kvalitu vlasů. Naopak ženy, které měly problémy s nedostatkem železa obvykle s ukončením menstruace cítí, že jejich vlasy se zlepšují. Nadále je třeba si vybírat co nejlepší možnou kvalitu vlasové kosmetiky a pravidelně ošetřovat vlasy u kadeřníka. Možná přijde čas pouvažovat nad změnou střihu. Ne každému sluší v padesátce stejný účes jako ve čtyřicítce.
V šedesátce:
V tomto věku se může objevit nadměrné vypadávání vlasů. Pokud je to i váš případ, je třeba navštívit dermatologa, případně podstoupit takzvanou vlasovou mezoterapii. Pomoci si můžete také speciálními výživovými doplňky. Zakrýváte-li šediny barvou, je třeba si vybírat ty nejkvalitnější barvící produkty a po každém barvení podstoupit intenzivní regenerační kúru.
Čtyři rady od vlasové stylistky Zuzany Paukové
Jak by se měly starat o vlasy ženy, které už na nich spatřují první příznaky stárnutí – šediny, ztrátu lesku a objemu?
Šedivění můžeme zpomalit užíváním vitamínů skupiny B, Biotinu-7, vitamínu H, zinku, jódu a železa. Pokožku hlavy prokrvujeme masáží a pravidelným pročesáváním silikonovým kartáčem. Objem a ztracený lesk získáme pomocí kvalitního hydratačního šamponu, používáním kondicionéru s koenzymem Q10 a kolagenem. Zcela nejdůležitější je pravidelná péče.
Jaké účesy byste doporučili ženám ve středním a starším věku? Jaké střihy nás omlazují a jaké naopak přidávají opticky roky?
Jednoduché střihy z polodlouhých vlasů opticky zeštíhlí a vytvoří mladistvější vzhled. Vždy záleží na tom, aby se žena cítila v účesu sama sebou, aby se dal jednoduše upravovat a byl variabilní pro různé příležitosti. Vlasy by měly působit zdravě a přirozeně. Některým ženám moc sluší krátký sestřih, jiným zase polodlouhé mikádo, které se několik sezón těší velké oblibě v různých variacích. Pěstované, velmi dlouhé vlasy ve vyšším věku vidíme opravdu zřídka. V tomto případě je důležitá dobrá genetika. Přílišná extravagance a snaha přizpůsobit se trendům za každou cenu obvykle nepřináší žádoucí efekt.
Jakou barvu je nejlepší zvolit pro šedivé vlasy?
Některým typem žen lichotí k odstínu pokožky šampon s fialovým nádechem. Stáhnou jím nažloutlý nádech a vlasy působí elegantně. Melír a permanentní barvení ve velké škále odstínů je nejlepší svěřit do rukou zkušené kadeřnice. Domácí pokusy ve většině případů nepřekryjí šediny a po pár umytech vyžadují další barvení. Tento začarovaný kruh nakonec směřuje k unaveně vypadajícím vysušeným vlasům.
Jaké stylingové přípravky byste doporučili ženám ve zralém věku? Na co je třeba si dávat při stylování největší pozor?
Stylingové přípravky by měly obsahovat silikony. Obalí a vyhladí šedivé vlasy, které mají sklon ke krepovatění. Tyto přípravky vlas zbytečně nezatíží a snadno se vymývají. Velmi dobře s šedinami reagují vlasová tužidla, která si vybíráme podle stupně pevnosti od 1 po 4. Suchý lesk na vlasy ve spreji, nebo lehké vlasové oleje také vlasy zbytečně nezatíží a dodají účesu mladistvý svěží vzhled. Nikdy nesmíme zapomenout na heslo, že méně je víc. A není třeba zapomínat na pravidelné návštěvy v kadeřnictví. Profesionální triky kadeřníků usnadní práci na doma na několik týdnů.
Suché a oslabené vlasy
Jsou-li vlasy příliš suché, mohou jim pomoci výživné hydratační masky, nejlépe s obsahem keratinu. Během dne jim můžete kdykoli, když budete cítit potřebu, dodat výživu tak, že do nich vetřete pár kapek suchého arganového oleje.
Nejdůležitější je vyživovat vlasy tam, kde se nejméně mastí – na konečcích. Právě tam jsou vlasy nejvíce náchylné k lámání a roztřepení. Důležité je i pravidelné stříhání konečků, minimálně dva centimetry každé dva měsíce.
Při tepelné úpravě, jako je fénování a žehlení, je třeba pokaždé použít ochranný kosmetický prostředek. A ještě jedna podstatná maličkost – na kvalitu vlasů velmi ovlivňuje to, čím je češete.
Vyplatí se investovat do nákupu kvalitního silikonového kartáče, který dokáže vlasy zázračně rozčesat a omezit jejich třepení.
Vypadávání, ztráta objemu
Padají vám vlasy jako podzimní listí? Příčin tohoto problému může být několik – od špatné životosprávy přes hormonální nerovnováhu až po různá skrytá onemocnění, o kterých možná ani netušíte.
Spouštěčem mohou být také drastické diety a jiné nezdravé pokusy o zhubnutí. Pokud nepomohou drobné úpravy denního režimu, jako jsou dostatek spánku, pravidelné zdravé stravování, doplňky stravy a speciální produkty proti vypadávání vlasů z lékárny, je třeba jít na komplexní lékařské vyšetření.