Děti mají často přehnanou zálibu ve sladkostech a fast food občerstvení, následkem však bývá odmítání výživově hodnotné domácí stravy.
Přestože dětský organismus při dostatku pohybu dokáže spálit i kaloričtější jídla a sladkosti, vyvážená strava je nezbytná pro jeho růst a zdravý vývoj. Pokud děti odmítají zdravé jídlo, lze si pomoci více triky.
Čtěte také:
Pět tipů, jak přežít odchod dětí z domu
Čtěte také:
6 z 10 dětí nedodržuje pitný režim. Jak je na tom vaše?
Čtěte také:
Kroužky pro školáky? Vyberte nejvýše dva, radí psycholožka
Čtěte také:
Pro děti s cukrovkou vznikl první Dia slabikář
Čtěte také:
Vyvinuli systém pro odhalení poruchy řeči u dětí
Děti si snadno vytvoří vztah k věcem, na jejichž výrobě se podílely. Platí to i pro jídlo. „Pokud děti zásadně odmítají všechno zelené, vlastní zeleninová nebo bylinková zahrádka je ideální způsob, jak si mohou oblíbit okurky, bazalku, pažitku nebo petržel,“ uvedla lékařka Kateřina Babinská ze Sdružení pro zdraví a výživu. Většina bylinek i nenáročná zelenina se přitom dají pěstovat iv bytech.
Vhodné je také zapojit děti do přípravy jídla i za cenu, že vaření a následný úklid bude trvat o něco déle. Rovněž může pomoci zajímavější servírování jídla. „Na chléb s rostlinnou pomazánkou porozkládejte šunku, sýr a zeleninu tak, aby výsledek připomínal obrázek. Podobně můžete naaranžovat i zeleninovou přílohu k obědu. Děti vám s tvůrčími nápady určitě rády pomohou,“ radí Babinská.
Stravovací návyky se formují od raného věku, proto je dobré děti naučit brát stravování jako samostatnou činnost. Doporučuje se jíst spolu s nimi vždy za stolem a nesnažit se je přitom rozptýlit jinými aktivitami, hrami ani sledováním televize.
Při nákupech s dětmi je také problém vyhnout se zejména sladkostem u pokladen. „Zejména ve větších prodejnách jsou však i pokladny, u kterých se sladkosti nenacházejí. Pokud nakupujete s dítětem, využívejte právě ty,“ uzavřela Babinská.